Thanks To All Who Participated in the VI. Hrvatsko homebrew prvenstvo

There were 389 entries judged and 233 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Registration for competitors, judges and stewards. NOT FOR ENTRANCE TO THE PARTY.
Welcome! In case of any problems with the registration or entering your beers please contact us at homebrew.prvenstvo@gmail.com or at the Contact link at the top of the page and we will help you out. Thank you!

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Martin Bedekovic Zombie Gnome 18B: American Pale Ale

Winning Entries

Table 1: Pale Lagers-Mini BOS (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Damir Ban Fritz 5D: German Pils Broken Banjo Home Brew
2nd Bojan Grbec
Co-Brewer: Sanja
Orofest 4B: Festbier

Table 9: Amber-Brown-Dark Lagers-Mini BOS (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jan Oppelt Přívozský Šušťur - Baltic Porter 9C: Baltic Porter
2nd Silvije Boroša
Co-Brewer: Ex Works
BrewersBlood 9A: Doppelbock BrewHouse King
3rd Jan Oppelt Kunta Kinte 3D: Czech Dark Lager

Table 17: Wheat Beer-MiniBOS (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Goran Kramarić Thurn Im Praxis 27A: Historical Beer
2nd Ivan Jenkač Wheat For Heat 1D: American Wheat Beer Udruga Pivara Sjever
3rd Mladen Pavlinović
Co-Brewer: Đuro Stanić
Bavarian Hefeweizen 10A: Weissbier
HM Fran Perkovic #nofilter 10A: Weissbier

Table 25: British & Aussie Pale Ales-Mini BOS (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Gorazd Pečnik PPP 11C: Strong Bitter DLDP

Table 33: British & Irish Amber-Brown-Dark Ales-Mini BOS (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Igor Padežanin
Co-Brewer: Berislav Butković, Hrvoje Ivković, Ivan Puklavec, Krunoslav Kralj
Robusni Raznosač 13C: English Porter
2nd Iztok Fajdiga Porter 13C: English Porter
3rd Željko Fegeš
Co-Brewer: Stanko Zebec
Bloody Mary 15A: Irish Red Ale Udruga pivara Sjever

Table 41: British & Irish Stouts-Mini BOS (31 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dario Matanić Moćno Pivo 16A: Sweet Stout
2nd Stipe Renje
Co-Brewer: Šime Mrša
Laži Sve 34C: Experimental Beer
3rd Tomislav Ujdur Pagania Stout 15B: Irish Stout
HM Daniel Derenčinović(Korpes) OS 16B: Oatmeal Stout

Table 49: Pale American Ales-Mini BOS (57 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Martin Bedekovic Zombie Gnome 18B: American Pale Ale
2nd Dario Pelivan RAŽA 31A: Alternative Grain Beer Udruga Hmelj
3rd Tomo Škof Malnsko Svetlo 18B: American Pale Ale
HM Tomislav Jakus APA 18B: American Pale Ale

Table 57: Amber-Brown-Dark American Ales-Mini BOS (34 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Igor Đogaš
Co-Brewer: Sanja, Patrik & Ivan
Crnjak 20B: American Stout ISPI Dogy family homebrew
2nd Bojan Grdinic
Co-Brewer: Tapiri
Neznani Tapir 19A: American Amber Ale
3rd Andrej Polanec
Co-Brewer: Mali Badem
V.I.B 19C: American Brown Ale

Table 65: India Pale Ale-Mini BOS (62 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Darko Kožina Dvaput Je Dvaput 22A: Double IPA
2nd Jernej Božiček Moon Safari 21B: Specialty IPA društvo ljubiteljev domačega pivovarstva Slovenije
3rd Darko Kožina Dobro Je To 21A: American IPA
HM Miha Jesenko CCM 21A: American IPA

Table 73: Strong Belgian & Trappist Ales-Mini BOS (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zlatko Merkaš Tripel Maximus 26C: Belgian Tripel
2nd Lee Immins Ooldveek Singel 26A: Trappist Single London Amateur Brewers / Brewcialism
3rd Domagoj Ličanin
Co-Brewer: Matea Matić
Mali Div Dubbel 26B: Belgian Dubbel
HM Matija Osrecki Golden Backstroke 25C: Belgian Golden Strong Ale

Table 81: Strong Ales-Mini BOS (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Luka Oblak The Bad Boy 20C: Imperial Stout DLDP
2nd Drahos Horvath Dark Angel 20C: Imperial Stout
3rd Sinisa Andelic
Co-Brewer: Ante Mantale Grgurevic
Grape Ale Barley Wine 34C: Experimental Beer
HM Igor Kozlina
Co-Brewer: Siniša Gajski
Barleywine 17D: English Barleywine

Table 89: Belgian Ales-Mini BOS (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Janko Cvitaš Propuh 25B: Saison
2nd Danijel Ivankovic Summer Juice 24A: Witbier
3rd Alvaro LOPEZ GARCIA
Co-Brewer: Gavin Hai
Stinky Toad Saison 25B: Saison

Table 97: Smoke & Wood-Mini BOS (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Domen Srebot Screaming Goat 33A: Wood-Aged Beer Društvo ljubiteljev domačega pivovarstva Slovenija
2nd Blaž Vidmar
Co-Brewer: Nace Zidar
Old Black 33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rd Laurentiu Mandrila
Co-Brewer: Ioana Coca
Oriel Bourbon BA Quadrupel 33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 105: Wild & Sour-Mini BOS (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Saša Bertović Wild My 28C: Wild Specialty Beer
2nd Damir Ban Sourette #1 28B: Mixed Fermentation Sour Beer Broken Banjo Home Brew
3rd Matija Mrazek
Co-Brewer: Pančoferi
Isključivo Malina Frende 23F: Fruit Lambic
HM Davor Mismas RF 23B: Flanders Red Ale

Table 113: Fruit-Spice-Herb-Veggie-Mini BOS (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Luka Groselj SANTA'S WINTER WARMER 30C: Winter Seasonal Beer
2nd Goran Kramarić
Co-Brewer: Renato Gastović I Željko Filipović
Pumpkin X-Mas Ale (Vanilla Edition) 30B: Autumn Seasonal Beer
3rd Ozren Manojlovic
Co-Brewer: Darko K.
Chilli O Stout 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HM Silvije Boroša
Co-Brewer: Ex Works
King@King 29A: Fruit Beer BrewHouse King