Thanks To All Who Participated in the IX. Hrvatsko homebrew prvenstvo

There were 255 entries judged and 164 registered participants, judges, and stewards.

Registration for competitors, judges and stewards. DUE TO COVID-19 SITUATION, AWARDS CEREMONY AND PARTY MAY NOT BE HELD IN THE USUAL FORMAT. ALL ENTRIES WILL BE JUDGED IN ANY CASE AND WINNERS WILL BE ANNOUNCED ON THIS SITE.
Welcome! In case of any problems with the registration or entering your beers please contact us at homebrew.prvenstvo@gmail.com or at the Contact link at the top of the page and we will help you out. Thank you!

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Leon Kupanovac Pale Ale 18B: American Pale Ale

Winning Entries

Table 1: AMERICAN PALE & AMBER ALES (39 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Leon Kupanovac Pale Ale 18B: American Pale Ale
2nd Ratko Pacadi Anđeli Bi Ga Pili 18B: American Pale Ale
3rd Vedran Bojanić San Dieguito 18B: American Pale Ale

Table 10: AMERICAN IPA (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jerko Kramaric Piña Colada 21B: Specialty IPA
2nd Niko Cuckovic Hoppy Makes Zombie Dance 21A: American IPA

Table 20: WHEAT BEER (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Monika Merlin
Co-Brewer: Bojan Grdinic
Kruhic! 10A: Weissbier
2nd Ante Prižmić Nešto Pšenično (Kweik) 1D: American Wheat Beer
3rd Ivica Staneković Hefe Grunt 10A: Weissbier

Table 30: LAGERS & HYBRID (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Damir Gruškovnjak Podrumsko 7C: Kellerbier
2nd Tomislav Pleše Freak 2A: International Pale Lager
3rd Ivana Miš Pilsner 5D: German Pils

Table 40: DARK ALES (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Vlatko Kovačić
Co-Brewer: Sunčana Simichen
Črni Gad 15B: Irish Stout VIS Homebrew
2nd Vedran Janda Eye Kick 16C: Tropical Stout
3rd Stipe Renje
Co-Brewer: Marko Glogoški
Xhikaka 15C: Irish Extra Stout

Table 45: BRITISH & IRISH PALE & AMBER ALES (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Martin Bedeković
Co-Brewer: Pavao Damjanović
Vinnie Jones 11B: Best Bitter BDSM Basement Brewery

Table 50: BELGIAN ALES (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Janko Cvitaš Gnome Blonde 25A: Belgian Blond Ale
2nd Goran Boneta
Co-Brewer: Anita Vranjić
Le Chat 25B: Saison #zaljev
3rd Zlatko Merkaš Summer Witbier 24A: Witbier Zagorska udruga pivara

Table 60: BELGIAN STRONG ALES (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Marko Glogoški
Co-Brewer: Stipe Renje
Suguru 26B: Belgian Dubbel
2nd Petar Generalic Waterloo 26C: Belgian Tripel
3rd Mario Kazda Tri Suarka 26C: Belgian Tripel

Table 70: STRONG ALES & LAGERS (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matic Trlep Tha Balts 9C: Baltic Porter Društvo Ljubiteljev Domačega Pivovarstva
2nd Anze Torok Wtf, Is It Frozen? 9B: Eisbock
3rd Goran Šostarec Mr. Hyde 17D: English Barleywine

Table 75: WILD & SOUR (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tomislav Pleše Valor 28A: Brett Beer
2nd Vedran Ivančić Malinski Kiseljak 28C: Wild Specialty Beer
3rd Karlo Bralic
Co-Brewer: Tomislav Bralic
A1 28A: Brett Beer

Table 85: FRUIT & SPICE (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ivan Stiperski 02 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Željko Krešić Paul Pierce 29C: Speciality Fruit Beer
3rd Igor Poljak Salty Lemon Party 29B: Fruit and Spice Beer

Table 90: IMPERIAL STOUT (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tomislav Bralic X ERC 24-A 20C: Imperial Stout
2nd Miro Gorišek Bob's Your Uncle 20C: Imperial Stout
3rd Ugo Stegnjaić
Co-Brewer: Nenad Lalic
G 20C: Imperial Stout